top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNizam Ergün

e-Defter Raporu Beratı Hakkında GİB Duyurusu


Sayı : TEPE-2024/74 06.06.2024

Konu : e-Defter Raporu Beratı Hakkında GİB Duyurusu


SİRKÜLER 2024-74

Gelir İdaresi Başkanlığı e-defter gov.tr adresinde yapılan 05.06.2024 tarihli Uyumlu Yazılım Firmalarının ve E-Defter Mükelleflerinin Dikkatine Konulu Duyuruda;


Bilindiği üzere e-Defter uygulamasında yapılan geliştirme ile birlikte 22.5.2024 tarihi itibarıyla yüklenecek paketler için geçerli olmak üzere; e-Defter ve berat dosyalarının “eşanlı olarak” aynı zamanda e-Defter uygulaması üzerinden veya web servis aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenme imkânı getirilmiştir.


Bu kapsamda http://www.edefter.gov.tr/adresinde 22.05.2024 tarihli bilgilendirme duyurusu yayımlanarak yeni uygulama devreye alınmıştır.


Öteden bu yana alınmakta olan Defter Raporu Beratı, yukarıda bahsedilen uygulama kapsamında diğer beratlarla müteselsil olarak “eş anlı olarak” aynı zamanda yüklenmesi gereken bir paket değildir.


Ayrıca, 2024/2 ve 2024/1-3 dönemlerinden başlamak üzere Defter Raporu Beratının yeni uygulama kapsamında gönderilmesine ilişkin çalışmalar devam etmekte olduğundan, Başkanlığımız tarafından yeni bir belirleme yapılarak duyurulana kadar, Defter Raporu Beratı gönderimi yapılmayacaktır.


Bu husus mevcut durumda, e-Defter ve berat dosyalarının yüklenmesine engel teşkil etmemekte ve söz konusu dosyalar yüklenebilmektedir.


Duyurulur.


Söz konusu düzenleme ve daha ayrıntılı açıklamalara https://www.edefter.gov.tr/anasayfa.html adresinden ulaşabilirsiniz.


Önemli Not: Yayınlamış olduğumuz bu sirküler bilgilendirme amacına yönelik olup, asıl olan yukarıda link adresi verilen ve bu adresten ulaşılacak yasal düzenlemelerdir. Dolayısıyla resmi işlerde kullanılamaz. Aksi takdirde hukuki sonuçlarından müşavirliğimiz sorumlu tutulamaz. `

3 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page