top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNizam Ergün

Hizmet Vergisi Beyannamesi (Banka Muameleleri Vergisi) Veren Mükelleflere Önemli Duyuru


Sayı : TEPE-2024/57 02.05.2024

Konu :  Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 560)


SİRKÜLER 2024-57


Gelir İdaresi Başkanlığı Dijital Vergi Dairesi Sistemi üzerinden yapılan 02.05.2024 tarihli ve Hizmet Vergisi Beyannamesi (Banka Muameleleri Vergisi) Veren Mükelleflere ilişkin Önemli Duyuruda;


21/3/2024 ve 3/4/2024 tarihlerinde yapılan duyuru ile Hizmet Vergisi Beyannamesi (Banka Muameleleri Vergisi)’nin canlı sistemlere yüklenmeden önce son kullanıcı testlerinin yapılması amacıyla “Preprod e-Beyan” ortamının hazırlanarak kullanıma açıldığı, sistemin “Hizmet Vergisi Beyannamesi (Banka Muameleleri Vergisi)” gönderme yetkisine sahip kullanıcılar tarafından erişilebilir durumda olduğu ve 1/5/2024 tarihinden itibaren Hizmet Vergisi Beyannamesinin (Banka Muameleleri Vergisi) Nisan/2024 vergilendirme dönemine ilişkin beyannamelerden başlamak üzere Türkiye genelinde yeni e-Beyan sisteminden (e-Beyan Prod) alınacağı duyurulmuştur.


“Preprod e-Beyan” ortamında mükelleflerle birlikte yapılan çalışmalar başarı ile sonuçlanmış olup, Nisan/2024 vergilendirme döneminden itibaren Hizmet Vergisi Beyannamelerinin (Banka Muameleleri Vergisi) yeni e-Beyan sisteminden düzenlenmesi gerekmektedir.


Nisan/2024 öncesine ait beyannameler eski sistemden (BDP üzerinden) alınmaya devam edilecektir. Şeklinde açıklamalar yapılmıştır.


Söz konusu düzenleme ve daha ayrıntılı açıklamalara https://dijital.gib.gov.tr/duyurular#0 adresinden ulaşabilirsiniz.


Önemli Not: Yayınlamış olduğumuz bu sirküler bilgilendirme amacına yönelik olup, asıl olan yukarıda link adresi verilen ve bu adresten ulaşılacak yasal düzenlemelerdir. Dolayısıyla resmi işlerde kullanılamaz. Aksi takdirde hukuki sonuçlarından müşavirliğimiz sorumlu tutulamaz.

2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page