top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNizam Ergün

Yeni e-Beyan Sistemi Hakkında Duyuru.


Sayı : TEPE-2024/36 22.03.2024

Yeni e-Beyan Sistemi Hakkında Duyuru.


SİRKÜLER 2024-36


Gelir İdaresi Başkanlığı Dijital Vergi Dairesi Sistemi üzerinden yapılan 21.03.2024 tarihli ve Yeni eBeyan Sistemi Hakkındaki Duyuru ile;


e-Beyan projesi kapsamında, beyanname alınması işlemlerinde daha kaliteli hizmet sunulması, günümüz teknolojisine uyum sağlanması, kolay, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde beyannamelerin verilebilmesi amacıyla beyannamelere özgü veri alanlarının ihtiyaca göre yeniden tasarlanması ve beyanname düzenleme programının modernizasyonu çalışmalarına 2023 yılında başlanılmıştır.


Yeni hazırlanan e-Beyan sistemi üzerinden “Hizmet Vergisi Beyannamesi (Banka Muameleleri Vergisi)”nin verilebilmesi için çalışmalar tamamlanmış olup sistem altyapısının ve geliştirilen yazılımların canlı sistemlere yüklenmeden önce son kullanıcı testlerinin yapılması amacıyla “Preprod e-Beyan” ortamı hazırlanarak kullanıma açılmıştır. Söz konusu sistem yalnızca “Hizmet Vergisi Beyannamesi (Banka Muameleleri Vergisi)” gönderme yetkisine sahip kullanıcılar tarafından erişilebilir durumdadır.


Mükelleflerimiz / meslek mensuplarımız beyanname testleri sonuçları veya sistem kullanımına ilişkin önerilerini ebeyantest@gelirler.gov.tr adresine bildirebilirler. Şeklinde açıklamalar yapılmıştır.


Bilgilerinize sunulur.


Söz konusu düzenleme ve daha ayrıntılı açıklamalara https://dijital.gib.gov.tr/duyurular#0 adresinden ulaşabilirsiniz.


Önemli Not: Yayınlamış olduğumuz bu sirküler bilgilendirme amacına yönelik olup, asıl olan yukarıda link adresi verilen ve bu adresten ulaşılacak yasal düzenlemelerdir. Dolayısıyla resmi işlerde kullanılamaz. Aksi takdirde hukuki sonuçlarından müşavirliğimiz sorumlu tutulamaz.17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page